De eigenaren van negentien biologische melkveebedrijven uit Taranaki in Nieuw-Zeeland (regio op het Noordereiland) zijn verbaasd over de maatregelen die Fonterra heeft aangekondigd. Fonterra gaat haar biologische zuivelverwerkingsactiviteiten in Waikato verzamelen, dit om in de transportkosten te snijden.
Janet Fleming, biologische boerin in Opunake was ontdaan door het nieuws. Zij runt samen met haar man Steve twee biologische melkveebedrijven. Daarop wordt naar verwachting dit seizoen 180.000 kilo aan 'milksolids' geproduceerd. De eerste boerderij is sinds 2004 biologisch. Toen werd er geen premie betaald voor biologische melk. De premie van 20 cent per kilo, veranderde later in 1,05 dollar. Die premie is ongeveer zes maanden later geïntroduceerd.
"Je gaat niet in biologisch voor het geld, het gaat erom dat je erin geloofd. Het is een teleurstelling dat nu blijkt dat Fonterra geen vertrouwen heeft in de biologische landbouw op de lange termijn. We dachten dat het een goede investering was." Het echtpaar is nu gedwongen om een keuze te maken tussen een terugkeer naar de conventionele landbouw of het behoud van hun biologische werkwijze met een lagere productie en geen premie.
"Voor velen gaat het niet om het geld dat ze ontvangen voor de biologische producten die zij leveren. Zij geloven in de biologische landbouw", reageert Steve Murphy, general manager van Fonterra. "We leven absoluut mee met deze mensen en waarderen hun passie. Maar we moeten er wel voor zorgen dat ons bedrijf ook op de lange termijn levensvatbaar blijft." Murphy zegt dat het bedrijf boeren zal helpen bij de overgang naar gewone melk.
Besluit van Fonterra klap voor melkboeren in Taranaki
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-12-05 Nieuw: Buffelkaas, gemaakt van bio-melk van Nederlandse waterbuffels
- 2023-12-05 Minder besmettingen met blauwtong door kou, maar gevaar is niet geweken
- 2023-11-30 Naturland: Minder krachtvoer voor biologische koeien vanaf 2024
- 2023-11-30 Arla Foods-melkprijs stijgt in december 2023 naar 49,28 eurocent per kilo
- 2023-11-28 FrieslandCampina-garantieprijs bio-boerderijmelk december: +2,27 naar 56,02 euro
- 2023-11-24 Biologische boer: regisseur van natuurlijke processen
- 2023-11-21 49.268 euro subsidie voor project 'OERmelk'
- 2023-11-21 Stapsgewijs van gangbaar naar biologisch boeren
- 2023-11-17 ZLTO op bezoek bij De Dobbelhoeve
- 2023-11-16 "Het kan zijn dat je straks gewoon de stempel ongewenst krijgt"
- 2023-11-14 Tips voor najaar- en wintervoerstrategie biologisch rundvee
- 2023-11-13 Europese landen werken samen aan vaccin tegen blauwtong
- 2023-11-13 'Oogstboer' Joost van Schie in BinnensteBuiten
- 2023-11-13 Dit zijn de drie genomineerden voor 'De mooiste koeienweide 2023'
- 2023-11-10 Melkprijs Eko-Holland blijft ook in november gelijk
- 2023-11-09 Reclame Code Commissie: 'On the way to PlanetProof' maakt onjuiste natuurclaim