App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
Onderzoek PAN-NL:

Resten gewasbeschermingsmiddelen gevonden op insectvriendelijke tuinplanten

Uit een steekproef van 17 gangbare tuinplanten blijkt dat planten die bedoeld zijn om insecten aan te trekken vaak resten van gewasbeschermingsmiddelen bevatten. Dat meldt Pesticide Action Network Netherlands (PAN-NL) op basis van onderzoek bij tuinplanten gekocht bij Welkoop, Praxis en Intratuin. In totaal werden 32 verschillende pesticiden en vier afbraakproducten aangetroffen. In alle onderzochte gangbare planten werd een combinatie van middelen gevonden.

© PAN-NL

Gemiddeld 7,3 residuen
Volgens PAN-NL bevatten de onderzochte planten gemiddeld 7,3 residuen per plant. Onder de onderzochte soorten waren onder meer lavendel, vlinderstruik, klokjesbloem en rozemarijn. Van de planten bevatte 82 procent één of meerdere insecticiden, PFAS-pesticiden en zogeheten Kandidaten voor Vervanging. Daarnaast werden dertien stoffen aangemerkt als zeer gevaarlijke pesticiden.

Voorzitter Margriet Mantingh van PAN-NL stelt dat de uitkomsten laten zien dat gangbare tuinplanten voor insecten nog steeds risico's opleveren. "Veel mensen gunnen bijen en hommels het beste maar geven ze zonder te weten hun laatste avondmaal."

© PAN-NL

Biologische kruiden
In de steekproef zijn ook twee biologische kruiden onderzocht. In biologische rozemarijn werden geen residuen aangetroffen. In biologische munt werden wel toegestane middelen gevonden, evenals een laag gehalte van een verboden fungicide, dat volgens PAN-NL vermoedelijk afkomstig is van nabijgelegen bespoten percelen. Volgens de organisatie laat dit zien dat biologische teelt minder resten van gewasbeschermingsmiddelen kan opleveren, maar ook kwetsbaar is voor verwaaiing vanuit gangbare teelt.

Zorgwekkend
PAN-NL noemt de aanwezigheid van insecticiden zoals flupyradifurone, flonicamid en cyantraniliprole zorgwekkend. Volgens de organisatie mogen deze middelen volgens de gebruiksvoorschriften niet of slechts beperkt worden toegepast op bloeiende planten vanwege risico's voor bestuivers. Toch werden deze stoffen aangetroffen op planten die juist insecten moeten aantrekken.

Tegelijkertijd zijn er voor deze werkzame stoffen wel toegelaten toepassingen in onder meer de sierteelt, afhankelijk van het gewas en de gebruiksomstandigheden. Het onderzoek maakt niet duidelijk of de aangetroffen residuen voortkomen uit gebruik dat buiten de toelating valt.

Volgens PAN-NL houdt het huidige toelatingsbeleid onvoldoende rekening met residuen op planten die later in tuinen en parken terechtkomen. De organisatie pleit onder meer voor strengere residunormen, uitfasering van de meest schadelijke middelen en ondersteuning van telers die overstappen op biologische teelt.

Voor meer informatie:
Margriet Mantingh
Pesticide Action Network Netherlands
p/a Anreperstraat 91
9404 LC Assen
Tel: +31(0)6-12532813
[email protected]
[email protected]
www.pan-netherlands.org

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer