Maandag 27 oktober is in München een publieke hoorzitting bij de Hoge Kamer van Beroep van het Europees Octrooi Bureau over het octrooi op eigenschappen van klassiek veredelde broccoli en tomaten. Bionext volgt de zaak op de voet, omdat de uitkomst bepalend is voor een andere zaak: het octrooi van Syngenta op insectenresistentie in rode paprika.
De broccoli-tomatenzaak gaat over de vraag of producten (zoals zaden en vruchten) van klassiek veredelde planten geoctrooieerd mogen worden. De uitspraak is van belang voor de paprikazaak omdat daarin ook gebruik gemaakt wordt van klassieke veredeling.
Met octrooien op klassiek veredelde planten versterken bedrijven hun machtspositie in de wereldwijde zaadhandel. Veredelaars hebben geen vrije toegang meer tot het basismateriaal van de plantenveredeling: plantenrassen en wilde planten.
Begin dit jaar heeft Bionext samen met organisaties uit 27 Europese landen bezwaar ingediend bij het Europees Octrooi Bureau (EOB) tegen het octrooi van Syngenta op rode paprika's. Bionext eist samen met de coalitie dat het octrooi wordt ingetrokken. De 'uitvinding' van Syngenta betreft namelijk een eigenschap van een plant – resistentie tegen witte vlieg - die in de natuur voorkomt.
Maaike Raaijmakers, projectleider bij Bionext: "De uitspraak in de broccoli-tomatenzaak kan een belangrijke stap zijn in de het stopzetten van octrooien op klassiek veredelde planten. Maar voor een structurele oplossing is een wijziging van de Europese Octrooiwetgeving noodzakelijk."

Abonneren
Vacatures
- Rozenplanner
- Ervaren Internationaal Salesmanager
- Int. Product- en Cropspecialist Propagation (opkweek)
- (Jr.) Specialist Duurzaamheid en Data
- Junior Kwaliteitscontroleur
- Productieleider
- Salesmanager substraten West-Europa
- Manager Quality Assurance (QA)
- Accountmanager Data Management - Agri
- Head Grower Greenhouse Canada
Top 5 - gisteren
Top 5 - afgelopen week
- PFAS gevonden in biologische eieren in Denemarken
- Uniek korte-keten-concept van graan tot brood gepresenteerd
- Biologische sector is ondanks grote uitdagingen positief gestemd
- "Wij maken bio-pindakaas met hart en ziel, daarom maken wij kans tegenover het grote geld"
- Minister van der Wal enthousiast over stikstofplan Joost Samsom
Top 5 - afgelopen maand
- HAK zet in op 100% biologische productie
- Fotoreportage Biobeurs: wennen in Den Bosch
- "Regeneratieve landbouw is keiharde greenwashing door multinationals"
- Verdienmodellen en de wereld op z'n kop
- "De bio-sector is niet welkom onder alle deskundigen en organisaties die voor deze ronde tafel zijn uitgenodigd"
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-02-03 "Gedroogde paddenstoelen zijn lang houdbaar en kunnen heel goed bewaard worden"
- 2023-02-03 "Gaat de basisprijs niet omhoog, dan is dit, vrees ik, de laatste generatie lokale telers"
- 2023-02-03 "Vanaf maandagmorgen is het helemaal losgegaan op de uienmarkt"
- 2023-02-02 Beperkte vraag naar biologische peren van overzee
- 2023-02-01 "De prijs van biologische amandelen is fors gedaald"
- 2023-02-01 Verkoop biologische AGF in de VS daalde in volume in 2022
- 2023-02-01 Nieuwe vereniging Bioplant geeft de biologische akkerbouw een nationale stem
- 2023-01-31 "De bio-sector is niet welkom onder alle deskundigen en organisaties die voor deze ronde tafel zijn uitgenodigd"
- 2023-01-30 "We willen export van bio-appelen verder ontwikkelen"
- 2023-01-27 "Als de biologische appelverkoop niet stijgt, zullen we onze Jonagold nooit verkocht krijgen"
- 2023-01-27 "Nu ook Turkse bio granaatappelen"
- 2023-01-26 "Het biologische Primofiori seizoen verlengen kan de terugval in Verna compenseren"
- 2023-01-26 Zorgt een gezonde landbouwgrond ook voor gezonde darmen?
- 2023-01-26 Biologische landbouw geeft hogere opbrengsten in extreme weersomstandigheden
- 2023-01-26 "Klimaatverandering gaat ons allemaal geld kosten"
- 2023-01-25 Europese autoriteit: "Verband tussen Parkinson en pesticiden onvoldoende getest bij toelating bestrijdingsmiddelen"
- 2023-01-25 Biologische landbouw in de EU verdubbelde in 10 jaar
- 2023-01-25 "De sneeuw kan tot een klein aanbodtekort van boerenkool leiden"
- 2023-01-23 BelOrta verkoopt eerste komkommers van 2023
- 2023-01-23 Nieuw Ekovrienden-initiatief: de biodynamische appelperenboomgaard van Maaike Bischot