Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
"Men is uitgenodigd, op 9 juni onze biologische bedrijven te bezoeken"

"De intentie om bij ons op bezoek te komen is groot"

Tholen - Vier biologische boerderijen aan de Ettenlandseweg en Uiterdijkenweg in Marknesse houden op maandag 9 juni een gezamenlijke open dag. Er is een wandelroute uitgezet om lopend alle bedrijven te bezoeken. Tijdens deze route lopen de bezoekers door kruidenrijk grasland, langs grazende koeien, door een aspergeveld, over de erven en door de stallen. Op de bedrijven zelf zijn doorlopend rondleidingen waarbij bezoekers de bijzonderheden van de individuele bedrijven kunnen zien.

Van link naar rechts: Erik Ploer, Mark van de Vegte, Titus Galema, Wijnand Abrahamse

Initiatief
Erik Ploer is mede-eigenaar van Eko-boerderij De Eerste. Met enige regelmaat organiseerde deze boerderij een open dag. Erik: "Dat was een groot succes; op drukke dagen konden we wel 500 tot 1.000 bezoekers verwelkomen." Door de contacten met zijn drie collega-bedrijven ontstond dit jaar het idee om de open dag gezamenlijk te organiseren en te faciliteren. "We zijn in de gelukkige omstandigheid dat er nog drie biologische boerderijen op loopafstand van elkaar liggen. Dat is uniek, omdat we zo onze boerderijen en grond samen open kunnen stellen voor het publiek. Daarbij is het voordeel dat we alle vier onze eigen specialiteit hebben. Titus Galema teelt verschillende soorten groenten en is op dit moment nog volop bezig met de asperges. Bij Mark van de Vegte kunnen bezoekers onder andere zien hoe koeien met een robot worden gemolken, en bij Wijnand Abrahamse staan biodiversiteit en kruidenrijk grasland centraal. Bezoekers kunnen dus, afhankelijk van hun voorkeur of interesse, op elke locatie een specifieke rondleiding krijgen."

Samenwerking
De biologische sector pleit, onder meer via financiers en beleidsmakers, voor meer onderlinge samenwerking. Veel biologische organisaties streven naar kennisdeling en gezamenlijke profilering. Collegiale toetsing wordt daarbij vaak genoemd als oplossing om van elkaar te kunnen leren.

"Voor ons is dat echter niet direct de primaire doelstelling," zegt Erik. "Wat wél het geval is, is dat je elkaar door het gezamenlijk organiseren van deze dag beter leert kennen, makkelijker dingen aan elkaar durft te vragen en er zo een gezonde collegiale basis ontstaat voor het delen van kennis."

Is dat dan je advies aan andere biologische bedrijven die zichzelf de vraag stellen hoe ze samenwerkingen kunnen initiëren? "Inderdaad, organiseer een open dag. Het proces ernaartoe verstevigt de onderlinge relatie en dat is niet alleen heel plezierig, maar kan ook heel nuttig zijn."

Hoe groot is de ambitie om hier jaarlijks een vervolg aan te geven? Erik: "Die intentie is er zeker. Maar eerst gaan we deze dag met elkaar beleven, waarna we ons initiatief gaan evalueren. Ik sluit niet uit dat we, bij gebleken succes, overwegen onze open dag te verbreden."

Deelnemende bedrijven
Melkveebedrijf Abrahamse
Ettenlandseweg 10 Marknesse

Melkveebedrijf van de Vegte
Ettenlandseweg 11 Marknesse

Tuinbouwbedrijf Galema / Zuyderzee asperges
Ettenlandseweg 12 Marknesse

Eko-boerderij de Eerste
Uiterdijkenweg 62 – 64 Marknesse

Informatie route:
Tussen 10.00 en 16.00 uur is jong en oud van harte welkom, aanmelden is niet nodig en de toegang is gratis. De wandeling langs de vier deelnemende bedrijven duurt ongeveer een uur. Op de boerderijen zelf zijn rondleidingen over de eigen bedrijven. De wandelroute is vanaf elk bedrijf te starten.

Voor meer informatie:
Erik Ploer
Eko-Boerderij de Eerste
Tel.: 06 30310474
www.ekodeeerste.nl/opendag2025