Het Europees Octrooi Bureau (EOB) heeft woensdag 8 mei een octrooi verleend aan Syngenta op klassiek veredelde rode peperplanten met insectenresistentie. Dit octrooi geeft volgens Bionext duidelijk aan dat de huidige regelgeving tekort schiet en dat gewone planten en dieren zo eigendom worden van grote bedrijven. Bionext, ketenorganisatie voor duurzame, biologische landbouw en voeding vindt dat veredelaars en boeren vrij moeten kunnen beschikken over alle erfelijke eigenschappen van alle planten en dieren voor de ontwikkeling van nieuwe rassen. Dit vraagt om een aanpassing van de Europese octrooiwetgeving en dat is een langdurig proces. Daarom zet Bionext zich ook in voor korte termijn oplossingen om octrooien op klassiek veredelde planten te verbieden. Maaike Raaijmakers, projectleider bij Bionext: "Een mogelijkheid die wij zien om octrooien zoals die op de rode peper onmogelijk te maken is door de interpretatie van de huidige octrooiwetgeving aan te scherpen. Bijvoorbeeld door de Administratieve Raad te vragen om de Implementatie regels van het Europese Octrooi Verdrag aan te passen en in lijn te brengen met de resolutie van het Europese Parlement."
Het octrooi (EP2140023) is verleend aan Syngenta die hiermee eigendomsrecht krijgt over alle planten, vruchten en zaden van peperplanten met deze eigenschap. Syngenta heeft de plant via normale, klassieke veredeling ontwikkeld. Zelfs het verbouwen en oogsten van de planten wordt geclaimd als een uitvinding. Syngenta profiteert met dit octrooi van de ruime interpretatie van het Europees Octrooi Verdrag (EOV) door het Europees Octrooi Bureau (EOB). Hoewel het EOV het octrooieren van planten- en dierenrassen verbiedt, verleent het EOB in toenemende mate octrooien waarbij de octrooibescherming zich uitstrekt tot klassiek veredelde plantenrassen. De lopende procedures bij de Grote Kamer van Beroep van het EOB (de broccoli- en tomatenzaak) zouden meer duidelijkheid moeten geven over de interpretatieruimte van de huidige wetgeving. In afwachting daarvan zou van het EOB ten minste terughoudendheid verwacht mogen worden rondom het verlenen van dit soort omstreden octrooien. Met het verlenen van dit octrooi gaat het EOB bovendien voorbij aan de resolutie van het Europese Parlement van mei 2012 waarin ze worden opgeroepen om geen octrooi meer te verlenen op klassiek veredelde gewassen.
Om meer maatschappelijke steun te krijgen voor een verbod op octrooi op planten en dieren en zo de politieke druk op te voeren, voert Bionext de campagne 'Hart voor biodiversiteit, geen octrooi op leven'. Op www.bionext.nl/hartvoorbiodiversiteit staat hoe burgers het initiatief kunnen ondersteunen. Volgens Bionext beperken octrooien op planten en dieren de innovatie in de veredeling en daarmee de diversiteit aan rassen voor onze voedselproductie. Dat leidt tot minder keuze voor veredelaars, boeren en consumenten en brengt de voedselzekerheid en biodiversiteit in gevaar.
Om internationaal meer invloed uit te kunnen oefenen heeft Bionext zich aangesloten bij de coalitie No patents on seeds.

Abonneren
Vacatures
Top 5 - gisteren
Top 5 - afgelopen week
- Patty Brard weggestuurd van bio-boerderij op Ibiza
- Tweede Kamer: "Ondersteun biologische koplopers in stikstofaanpak"
- Fotoreportage: Jubileumjaar De Groene Passage feestelijk afgetrapt met Zomermarkt
- Anders Invest Food & Agri fonds participeert in Horizon Natuurvoeding
- De Speld steekt de draak met biologisch
Top 5 - afgelopen maand
- In memoriam: Frans baron van Verschuer
- "We zeiden tegen elkaar: als we dit doen, dan gaan we voor 100% biologisch"
- John Arink gaat discussie aan met Henk Bleker bij Humberto op RTL4
- Patty Brard weggestuurd van bio-boerderij op Ibiza
- Ronald van Marlen spreekt Rabobank-aandeelhouders aan op verantwoordelijkheid voor 'landbouwpuinhoop'
Bionext pleit voor snelle aanpassing implementatieregels Europees Octrooi Verdrag
Syngenta krijgt octrooi op klassiek veredelde rode peper
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2022-07-06 "Biologische mango's zullen de markt veroveren"
- 2022-07-06 Extern bureau moet kabinet helpen uitzoeken wat nu eigenlijk groenten en fruit is
- 2022-07-05 Fresh Del Monte breidt Fairtrade bananenaanbod uit
- 2022-07-05 Oprichter Fairtrasa vertelt tijdens podcast over ontvoering door Mexicaanse gangsters
- 2022-07-04 Fotoreportage: Agro Duiveland officieel geopend
- 2022-07-04 "Het beleid ter ondersteuning van de biologische landbouw in Frankrijk blijft ontoereikend"
- 2022-07-04 Duitsland krijgt overkoepelende vereniging voor biologische plantenveredeling
- 2022-07-01 Demoveldbijeenkomsten robuuste aardappelrassen: 4, 11 en 20 juli
- 2022-06-30 "Leg biologische producten bij elkaar voor 60% meer omzet"
- 2022-06-29 "Voedseleducatie zou al moeten beginnen op het moment dat kinderen geboren worden"
- 2022-06-29 Biologische blauwe bessenteelt plust in Peru
- 2022-06-28 "Zimbabwe kan export biologische gewassen benutten"
- 2022-06-27 Patty Brard weggestuurd van bio-boerderij op Ibiza
- 2022-06-24 Johan Groen naar Geersing Potato Specialist
- 2022-06-24 Portfolio DSV TerraLife biologische groenbemestermengsels vernieuwd
- 2022-06-24 "Politieke druk overschaduwt wetenschappelijke basis nieuwe wetgeving koudebehandeling Zuid-Afrikaanse sinaasappelen"
- 2022-06-23 "Op deze korte termijn uitgesloten worden van de Europese biologische markt, doet pijn en brengt voortbestaan van onze telers in gevaar"
- 2022-06-21 Nautilus Organic en FruitMasters lanceren biologisch afzet- en kennisplatform BioMasters
- 2022-06-21 Pcfruit maakt specifieke gewasbeschermingslijsten voor erkende bio middelen
- 2022-06-20 "Goede vraag naar limes, maar volop uitdagingen om ze in Europa te krijgen"