Hoe verenigen we de consumentenwens voor meer biologisch vlees met de extra milieudruk die dat geeft? Dit is één van de vier vraagstukken waar de Nationale DenkTank 2012 zich mee gaat bezighouden. De Nationale DenkTank 2012 gaat op 20 augustus in Driebergen van start. In drie maanden gaat een team van 21 academische talenten op zoek naar oplossingen voor een duurzamere voedselketen. In december presenteert de DenkTank zijn antwoorden op vier concrete vraagstukken. De andere drie zijn: Hoe gaan we om met reststromen in de voedselketen?', Wat zijn duurzamere alternatieven voor onze eiwitvoorziening?' en Hoe maken we samengestelde maaltijden met soms tientallen ingrediënten duurzamer?' Aan de hand van de vier casussen buigt de DenkTank zich over kansen en barrières voor een duurzamere voedselketen.
Hoewel er veel draagvlak is om voedselketens duurzamer te maken is er een maatschappelijk behoefte aan vernieuwingsimpulsen en aan het doorbreken van bestaande paradigma's. Verduurzaming zoals dat wordt opgepakt door het bedrijfsleven - de nadruk ligt dan op efficiëntie en effectiviteit - sluit niet altijd aan bij de perceptie van burgers op het gebied van duurzaamheid. Daarom gaat de DenkTank op zoek naar kansen voor verdere verduurzaming, die economisch haalbaar, rationeel logisch en maatschappelijk passend zijn.
Themapartners dit jaar zijn de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) en het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). De DenkTank start met een openingssymposium en een tweeweekse zomerschool. Daarna doet het team ruim een maand eigen onderzoek rond de verschillende thema's. De DenkTank presenteert haar analyse op 5 oktober tijdens een Expertforum. De laatste 6 weken werkt de DenkTank aan concrete ideeën en concepten die kunnen bijdragen aan een duurzamere voedselketen.
Ieder jaar wordt een Nationale DenkTank samengesteld, bestaande uit ruim 20 excellente masterstudenten, pas-afgestudeerden en promovendi. Zij worden geselecteerd op basis van intellectuele capaciteiten, interpersoonlijke vaardigheden, gedrevenheid, creativiteit en maatschappelijke betrokkenheid. Net als de vorige jaren is een zeer multidisciplinair team samengesteld. Het doel van de stichting is het stimuleren van innovatie door een multidisciplinair netwerk te creëren van ondernemende en creatieve mensen. Structureel wordt de DenkTank ondersteund door de Universiteit van Amsterdam, Universiteit Leiden, McKinsey & Company, De Baak, YER, De Brauw Blackstone Westbroek, Menzis, Conclusion, Andersen Elffers Felix, Newcom research & consultancy, Studelta, De Avond voor Wetenschap en Maatschappij en de Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen.
Bron: Stichting Nationale DenkTank via FoodHolland

Abonneren
Vacatures
- Rozenplanner
- Ervaren Internationaal Salesmanager
- Int. Product- en Cropspecialist Propagation (opkweek)
- (Jr.) Specialist Duurzaamheid en Data
- Junior Kwaliteitscontroleur
- Productieleider
- Salesmanager substraten West-Europa
- Manager Quality Assurance (QA)
- Accountmanager Data Management - Agri
- Head Grower Greenhouse Canada
Top 5 - gisteren
- Nieuwe vereniging Bioplant geeft de biologische akkerbouw een nationale stem
- "Het stimuleren van biologisch en het eigen duurzaamheidsprogramma zitten elkaar niet in de weg"
- Allereerste editie van De Moestuinbeurs: 17 en 18 maart
- Boerenzoon verbindt consument, telers en boeren via website
- Midden-Oosten maakt kennis met bio-zuigelingenvoeding en opvolgmelk op basis van geitenmelk
Top 5 - afgelopen week
- PFAS gevonden in biologische eieren in Denemarken
- Uniek korte-keten-concept van graan tot brood gepresenteerd
- Biologische sector is ondanks grote uitdagingen positief gestemd
- "Wij maken bio-pindakaas met hart en ziel, daarom maken wij kans tegenover het grote geld"
- Minister van der Wal enthousiast over stikstofplan Joost Samsom
Top 5 - afgelopen maand
- HAK zet in op 100% biologische productie
- Fotoreportage Biobeurs: wennen in Den Bosch
- "Regeneratieve landbouw is keiharde greenwashing door multinationals"
- Verdienmodellen en de wereld op z'n kop
- "De bio-sector is niet welkom onder alle deskundigen en organisaties die voor deze ronde tafel zijn uitgenodigd"
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-02-01 Nieuwe financieringsronde Beter Boeren
- 2023-01-30 Ketenkennisdialoog 'De smaken van duurzamer varkensvlees': 1 februari
- 2023-01-18 Biologisch tot op het bot: bouillons met een duurzaam verhaal
- 2023-01-17 Henk en Klaas willen je graag iets vertellen
- 2023-01-16 Duitsland: Bioland blij met etiketteringswet voor veehouderij
- 2023-01-13 De Groene Weg formaliseert keten van Nederlands biologisch lamsvlees
- 2023-01-12 Steun de Voedselbank door te kiezen voor biologisch vlees
- 2023-01-12 Het water staat de biologische veehouders in België aan de lippen
- 2023-01-04 "Biologisch boeren is transparant en maatschappelijk gewenst"
- 2022-12-23 Een kijkje in de (voer)keuken van BioBrüder Heimann
- 2022-12-22 Belgische veehouders vragen om crisissteun
- 2022-12-22 "Wij waren altijd al van het extensieve boeren"
- 2022-12-20 Brandt & Levie gaat strijd aan met eenheidsworst
- 2022-12-19 Onderzoek geeft overzicht opties ammoniakreductie in stallen voor biologische varkens
- 2022-12-16 "Marktaandeel Eko Holland Vee en Vlees groeit snel"
- 2022-12-13 Bio-boeren onder druk door afnemende vraag in Nederland en Duitsland
- 2022-12-12 "Dat verenigingsgevoel is een groot goed"
- 2022-12-07 Opties voor ammoniakreductie in stallen voor biologische varkens
- 2022-12-06 Fermentatieproef: betere voederconversie en groei vooral bij de lichtste biggen
- 2022-12-06 Veel Duitse consumenten besparen op aankopen van vlees