Bio-monsters overscheden toegestane hoeveelheid niet
CVUA doet onderzoek naar restanten gewasbeschermingsmiddelen op fruit
In 2011 werden er aan de CVUA Stuttgart in totaal 125 monsters van fruitproducten onderzocht op resten van meer dan 550 werkzame stoffen uit gewasbeschermingsmiddelen. Hierbij stamden 63 monsters uit conventionele teelt en 62 monsters uit biologische teelt. Bij drie van de conventionele monsters (twee rode bessen en één monster van gedroogde veenbessen) werd de wettelijk toegestane hoeveelheid overschreden. Dat is dus 5 procent, verrassend laag. In één monster werd de biocide stof DEET vastgesteld. Andere niet toegestane gewasbeschermingsmiddelen (met gehaltes van meer dan 0,01 mg/kg) werden niet aangetroffen.
Bij de monsters uit biologische teelt werd bij geen van allen de wettelijk toegestane maximumhoeveelheid aan resten van gewasbeschermingsmiddelen overschreden. In totaal 6 van de 62 (10 procent) onderzochte monsters beschikten wel over een hoeveelheid resten boven de richtwaarde van 0,01 mg/kg, waardoor er vanuit kan worden gegaan dat deze monsters niet volgens de richtlijnen van de EU bioverordening geteeld werden. Bij nog eens vijf andere monsters vond men aanwijzingen, die erop duiden dat er mogelijk gebruik is gemaakt van gewasbeschermingsmiddelen met werkzame stoffen die niet zijn toegestaan in de biologische landbouw. Hier wordt momenteel nog nader onderzoek naar gedaan.
In totaal beschikte weliswaar een relatief groot aantal van de fruitproducten uit conventionele en biologische teelt over resten van gewasbeschermingsmiddelen, maar de gevonden hoeveelheden konden wel als klein beoordeeld worden.