Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
Onderzoek: dagelijks spitsuur veroorzaakt stress en schuldgevoel

Drukte rond doordeweekse avondmaaltijd staat gezonde keuzes in de weg

De doordeweekse avondmaaltijd is voor veel Nederlanders allesbehalve een rustmoment. Juist aan het einde van de dag, wanneer werk, gezin en sociale verplichtingen samenkomen, moet vaak nog worden besloten: wat eten we vanavond? 67% van de Nederlanders tussen de 25 en 55 jaar geeft aan weleens tijdsdruk te ervaren rond dit dagelijkse moment. Dat blijkt uit onderzoek van HAK. Het 'dagelijkse spitsuur' gaat opvallend vaak gepaard met tijdsdruk, stress en schuldgevoel als het op de maaltijd aankomt.

© HAK

Het onderzoek, uitgevoerd door Panelwizard, laat zien waar die druk aan te wijten valt. Vermoeidheid na een lange dag, keuzestress over wat er gegeten moet worden en een volle avondagenda spelen daar vooral een belangrijke rol bij. Bijna één op de drie Nederlanders bepaalt bovendien pas op de dag zelf wat er 's avonds op tafel komt. Vooral op drukke dagen zoals dinsdag en donderdag loopt de spanning op.

Vullen in plaats van voeden
Tijdsdruk heeft ook invloed op wat er uiteindelijk op tafel komt. Ruim de helft van de Nederlanders ervaart wekelijks te moeten kiezen tussen eten dat snel klaar is of eten dat gezond is. Slechts drie op de tien lukt het om elke werkdag een gezonde en voedzame maaltijd op tafel te krijgen, terwijl het percentage dat dit graag zou willen aanzienlijk hoger ligt (53%).

Onder tijdsdruk worden dus regelmatig concessies gedaan aan hoe gezond de maaltijd is, zoals aan voldoende groente of aan een voedzame samenstelling.

De cijfers van het Voedingscentrum en het RIVM laten zien dat dit geen klein probleem is. Nederlanders eten gemiddeld 150 tot 165 gram groente per dag, terwijl de richtlijn minimaal 200 gram is. Bij peulvruchten is het verschil nog groter: het gemiddelde ligt op ongeveer 49 gram per week, terwijl de Gezondheidsraad 250 gram per week adviseert.

© HAK

Het schuldgevoel achteraf
De spanning tussen goede intenties en de realiteit van drukke dagen laat ook emotioneel zijn sporen na. 61% van de Nederlanders voelt weleens schaamte of schuldgevoel rondom de doordeweekse avondmaaltijd. Dat gebeurt bijvoorbeeld wanneer er te vaak hetzelfde wordt gegeten (26%), wanneer een maaltijd minder voedzaam uitvalt dan gehoopt (23%) of wanneer er te weinig groente op tafel staat (20%).

Nicole Freid, algemeen directeur van HAK, herkent de spanning tussen goede voornemens en de realiteit van een druk leven. "Veel consumenten willen het echt goed doen aan tafel. Ze willen gezond eten en hun gezin voldoende groenten en peulvruchten geven. Tegelijkertijd proberen we allemaal steeds meer uit de dag te halen met werk, opleiding, sociale activiteiten of een ouderavond. Dan wordt de avondmaaltijd al snel een spitsuur waarin je snel iets op tafel moet zetten, maar eigenlijk ook geen concessies wil doen aan gezondheid. Het leven is druk. Goed eten geeft energie om er alles uit te halen."

Groen gemak
HAK zet de komende jaren nadrukkelijker in op het stimuleren van de consumptie van groenten en peulvruchten, met een focus op gebruiksgemak. Volgens het bedrijf moet het voor consumenten eenvoudiger worden om ook op drukke dagen te kiezen voor voedzame maaltijden, zonder in te leveren op smaak of gemak.

© HAK

Freid vervolgt: "We gaan daarom de komende jaren nog meer inzetten op communicatie over wat wij 'groen gemak' noemen en producten die daarop aansluiten. Lekkere groenten- en peulvruchtenproducten, die je snel op tafel zet."

De strategie wordt ondersteund door een nieuwe merkcampagne, die op 23 maart van start gaat. Centraal daarin staat het concept 'HAK je dag', waarmee het merk inspeelt op de behoefte aan praktische en voedzame maaltijdoplossingen.

De campagne markeert tevens een nieuwe creatieve richting. In samenwerking met bureau ACE is gekozen voor een visuele stijl waarin een bonenplant een prominente rol speelt. Dit element verwijst naar de herkomst van groenten en peulvruchten en sluit aan bij eerdere campagnes van het merk. Tegelijkertijd onderstreept de campagne dat gezond eten ook binnen een druk dagelijks leven haalbaar blijft.

Voor meer informatie:
HAK
Hendrik Cornelis Hakstraat 1
4283 KA Giessen
Tel: +31(0)183-446500
[email protected]
www.hak.nl

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer