Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

Nederlandse werkloosheid ook in januari 4,0 procent

In januari 2026 waren er 415 duizend werklozen. Het aantal werklozen nam over de afgelopen drie maanden toe met 1 duizend gemiddeld per maand. Hiermee was 4,0 procent van de beroepsbevolking van 15 tot 75 jaar werkloos, net als in de vier maanden daarvoor. Het aantal mensen met betaald werk nam de afgelopen drie maanden af met gemiddeld 4 duizend per maand. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuwe cijfers. UWV registreerde eind januari 206 duizend lopende WW-uitkeringen.

© CBS

Naast de 415 duizend werklozen zijn er 3,2 miljoen mensen die niet kortgeleden naar werk hebben gezocht en/of daarvoor niet direct beschikbaar waren. Daarom worden zij niet tot de beroepsbevolking gerekend. Dit zijn vooral mensen die met pensioen zijn of niet kunnen werken doordat ze ziek of arbeidsongeschikt zijn. Het aantal mensen buiten de beroepsbevolking (niet-beroepsbevolking) nam de afgelopen drie maanden met gemiddeld 6 duizend per maand toe.

UWV: aantal WW-uitkeringen neemt toe met 7,4 procent
Eind januari telde UWV 205,7 duizend WW-uitkeringen. Er kwamen in januari 38,7 duizend nieuwe uitkeringen bij en er werden 24,4 duizend uitkeringen beëindigd.

Een piek in aantal WW-uitkeringen in januari is gebruikelijk. In een aantal sectoren, bijvoorbeeld in de bouw, is er minder werk in de wintermaanden. Ook lopen veel tijdelijke contracten aan het einde van het jaar af. Naast het jaarlijkse seizoenspatroon is er een stijgende trend zichtbaar. Vanaf augustus 2023 waren er elke maand meer WW-uitkeringen dan in dezelfde maand van het jaar ervoor. Ook in januari 2026 is het aantal uitkeringen hoger dan in januari 2025 (+8,6 procent, +16,2 duizend uitkeringen). Instroom in werkloosheid iets groter dan uitstroom

De werkloosheid kan toe- of afnemen door vier verschillende stromen. Door twee van deze stromen daalt de werkloosheid. De eerste is de stroom van werklozen die een baan vinden (148 duizend). De tweede is de stroom van werklozen die stoppen met zoeken en de arbeidsmarkt, en dus de beroepsbevolking, verlaten (104 duizend). In totaal waren er in januari 252 duizend mensen niet meer werkloos die dat drie maanden eerder nog wel waren.

Er zijn ook twee stromen waardoor de werkloosheid stijgt. Dit zijn werkenden die hun baan verliezen (121 duizend) en mensen die zich eerder niet aanboden op de arbeidsmarkt, maar nu op zoek zijn naar werk (135 duizend). Als ze niet meteen werk vinden, worden ze onderdeel van de werkloze beroepsbevolking. Hierdoor waren er in januari 256 duizend personen werkloos die dat drie maanden eerder nog niet waren.

Vertrouwen consumenten verslechtert iets in februari
Ondertussen is het vertrouwen van consumenten in februari iets verder verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het consumentenvertrouwen gaat van -23 in januari naar -24 in februari. Het oordeel over het economisch klimaat verslechtert, de koopbereidheid verbetert iets.

© CBS

Met -24 ligt het consumentenvertrouwen in februari onder het gemiddelde over de afgelopen twintig jaar (-11). Het vertrouwen bereikte in januari 2000 de hoogste stand ooit (36) en in september en oktober 2022 de laagste stand ooit (-59). Het CBS meet het consumentenvertrouwen elke maand sinds april 1986 op basis van het consumentenconjunctuuronderzoek. Het consumentenvertrouwen is een gemiddelde van 5 deelvragen, waarbij van elke vraag het saldo van positieve en negatieve antwoorden wordt genomen. Als alle consumenten positief zijn, is het saldo 100. Als alle consumenten negatief zijn, is het saldo -100.

Consumenten negatiever over economisch klimaat
Consumenten zijn in februari negatiever over de economie dan in januari. De deelindicator economisch klimaat daalt van -40 naar -42. Het oordeel over de economische situatie in de komende 12 maanden verslechtert, terwijl het oordeel over de economische situatie in de afgelopen twaalf maanden wat minder negatief is.

Koopbereidheid verbetert fractie
De koopbereidheid is in februari -11, tegen -12 in januari. Het oordeel over de financiële situatie in de afgelopen twaalf maanden verbetert iets, terwijl het oordeel over de financiële situatie in de komende twaalf maanden iets verslechtert. Consumenten vinden de tijd voor het doen van grote aankopen in februari net zo ongunstig als in januari.

Bron: CBS

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer