Biologische groenten en fruit hebben meer gezondheidsvoordelen dan veel mensen denken, omdat voedselkwaliteit niet altijd op de juiste manier wordt gemeten. Dat stellen Nimble Processing en arts preventieve geneeskunde Tom Schilder, op basis van een laboratoriumanalyse van biologische rode biet, afgezet tegen gegevens uit de Nederlandse voedingsstoffendatabase (NEVO) van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu.
© Magdanatka | Dreamstime
Volgens Nimble laat de analyse zien dat biologische rode biet "aanzienlijk hogere hoeveelheden mineralen" bevat dan de waarden in de NEVO-database. Het gaat onder meer om calcium (+242%), koper (+500%), ijzer (+278%), magnesium (+117%) en zink (+28%). "De kernboodschap is eenvoudig: minder onderzoek betekent niet dat het voordeel er niet is. Het betekent vaak dat het nog niet goed gemeten is," schrijft het bedrijf.
Vijf keer zoveel eten voor dezelfde voedingswaarde
Schilder, die de metingen uitvoerde, plaatst de resultaten in een bredere context. "Wat als je dan vijf keer zoveel van de ene groente moet eten ten opzichte van de andere om aan dezelfde hoeveelheid voedingsstoffen te komen?" vraagt hij zich af. Volgens hem is uit de literatuur bekend dat er een grote spreiding kan zijn in voedingsstoffen, maar was het doel om dit ook in Nederland te testen. Daarvoor werd biologische rode biet naar een laboratorium gestuurd en vergeleken met de NEVO-waarden.
Op basis van de analyse stelt Schilder dat de ijzerinname van 100 gram biologische rode biet ongeveer 13,7% van de ADH voor mannen en 9,4% voor vrouwen bedraagt, "ervan uitgaande dat alles wordt opgenomen, wat in de praktijk niet zo is". Voor gangbare rode biet is dat volgens hem respectievelijk 4,2% en 2,9%.
Voedselkwaliteit verdient betere metingen
Nimble geeft aan in de samenwerking met "lokale, regeneratieve boeren" vaker dergelijke verschillen te zien. Het bedrijf spreekt over "hogere nutriëntdichtheid, veerkrachtigere gewassen en gezondere bodems", ook wanneer die voordelen volgens hen niet altijd zichtbaar zijn in bestaande datasets. "Voedselkwaliteit verdient betere metingen en een opener gesprek," aldus Nimble.
Schilder benadrukt dat er veel nuances en kanttekeningen te plaatsen zijn, maar dat de resultaten wel vragen oproepen. Hij noemt onder meer de vraag hoe dit zit bij andere groenten en producten, en wat er gebeurt als de teelt meer wordt gericht op voedselkwaliteit in plaats van kwantiteit. De komende jaren wil hij dit verder onderzoeken in een project in De Weere, in samenwerking met lokale boeren en tuinders.
Bronnen: Tom Schilder en Nimble op LinkedIn