De waterkwaliteit in Nederland voldoet nog steeds niet aan de Europese normen, blijkt uit recente analyses. Dat meldt de belangenbehartiger voor biologische melkveehouders in Nederland De Natuurweide op basis van berichtgeving door het programma Nieuwsuur van de NOS. In 2025 werden 745 oppervlaktewateren beoordeeld, maar geen enkel water voldeed aan de eisen van de Kaderrichtlijn Water (KRW). Die richtlijn moet schoon drinkwater garanderen en ecosystemen beschermen.
© De Natuurweide
Alle EU-lidstaten moeten in 2027 aan de eerste eisen voldoen. Indien Nederland niet voldoet, kunnen hoge boetes volgen; al in 2024 kreeg Nederland een waarschuwing vanwege de slechte waterkwaliteit.
Kwaliteit verder verslechterd
De kwaliteit is de laatste jaren verder verslechterd. Verontreinigende stoffen zoals zink, arseen en ammonium worden aangetroffen, en de wateren voldoen in toenemende mate niet aan de eisen voor chemische stoffen zoals PFAS.
Er worden meerdere oorzaken genoemd voor de achteruitgang van de waterkwaliteit. Zo spelen de bevolkingsdichtheid en het intensieve gebruik van water een rol, net als de verbondenheid van waterwegen. Door het oppompen en rondpompen van water verspreidt verontreiniging zich bovendien door het hele land.
Meer mest dan goed was
Ook de landbouw draagt bij aan de problemen. Door de derogatie mochten Nederlandse boeren volgens Nieuwsuur jarenlang meer mest uitrijden dan goed was voor het water, waardoor te veel nutriënten zoals stikstof en fosfor in grond- en oppervlaktewater terechtkwamen. Dit stimuleerde de groei van algen, wat de ecologie negatief beïnvloedde.
Hoewel het gebruik van dierlijke mest is afgenomen door de transitie van veeteelt naar akkerbouw, wordt er meer kunstmest gebruikt. In 2025 werd nog 3,4 miljoen ton mest geëxporteerd, bijna 0,7 miljoen ton meer dan in 2024, aldus de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland.
Actie nodig om boetes te voorkomen
De slechte waterkwaliteit vormt een belangrijke uitdaging voor Nederland in de aanloop naar de KRW-deadline. Nieuwsuur benadrukt dat er actie nodig is om de waterkwaliteit te verbeteren en toekomstige boetes van de EU te voorkomen.
Bron: De Natuurweide