Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Bedrijven zetten vooral AI in voor marketing en verkoop

Het gebruik van kunstmatige intelligentie (AI) door bedrijven blijft groeien, meldt het CBS. In 2025 gebruikt één op de zes bedrijven AI, een verdubbeling ten opzichte van 2023. Vooral bedrijven met 50 tot 250 werkzame personen laten een sterke stijging zien: van 20 procent in 2023 naar 45 procent in 2025, blijkt uit cijfers van het CBS.

© CBS

Bedrijven zetten AI het vaakst in voor marketing of verkoop. Van de bedrijven die AI gebruiken, doet 35 procent dit voor marketing of verkoop, 32 procent voor bedrijfsadministratie of bestuurstaken, en 25 procent voor onderzoek en ontwikkeling of innovatie. Logistieke toepassingen blijven beperkt tot 4 procent. Vooral in de handel, informatie en communicatie en verhuur van roerende goederen wordt AI veel ingezet voor marketing en verkoop. In de financiële dienstverlening ligt de nadruk juist op bedrijfsadministratie en bestuurstaken.

© CBS

Wat betreft technologieën is textmining het meest gebruikt (12 procent), gevolgd door natural language generation (8 procent) en spraakherkenning (6 procent). Het gebruik van textmining is de afgelopen twee jaar bijna verdrievoudigd, van 4 procent in 2023 naar 12 procent in 2025. Ook spraakherkenning, machine learning en natural language generation winnen aan populariteit.

© CBS

AI-gebruik verschilt sterk per sector. Bedrijven in informatie en communicatie gebruiken met 54 procent het vaakst AI, tegen 28 procent in 2023. Ook specialistische zakelijke dienstverlening en financiële dienstverlening passen relatief vaak AI toe. Minder gebruik is te zien in horeca, vervoer en opslag, en de bouwnijverheid, met percentages van 6 tot 7 procent.

© CBS

Drie kwart van de bedrijven gebruikt geen AI. Voor bedrijven die AI wel overwogen maar niet inzetten, is gebrek aan ervaring de belangrijkste reden (73 procent). Daarnaast spelen privacy (49 procent) en juridische onzekerheden, zoals aansprakelijkheid bij schade (42 procent), een rol. Slechts 15 procent vindt AI niet nuttig.

Bron: CBS

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer