Sri Lanka zet zich in om de biologische teelt van groenten en fruit te versterken als reactie op aankomende duurzaamheidsrichtlijnen van de Europese Unie voor de invoer van land- en tuinbouwproducten. De EU bereidt nieuwe wetgeving voor die van exporteurs vereist dat zij aan strengere duurzaamheidsnormen voldoen om toegang te blijven houden tot de Europese markt in de komende jaren.
Mangala Wijesinghe, de voorzitter van de Export Development Board (EDB), benadrukte dat biologische teelt een prioriteit is in de exportstrategie van het land. "De wereldwijde markt voor biologische land- en tuinbouwproducten is momenteel ongeveer 150 miljard dollar waard en zal naar verwachting groeien tot 650 miljard dollar in 2034. Als Sri Lanka wil profiteren van deze groeiende markt, moeten we onze biologische teeltsector uitbreiden. Het EDB heeft hier al concrete stappen in ondernomen," vertelde hij aan de Daily Mirror.
Wijesinghe merkte op dat naar schatting de helft van de wereldwijde vraag naar groenten en fruit uit de EU-lidstaten en het Verenigd Koninkrijk zal komen. Hij legde uit dat er momenteel in Sri Lanka ongeveer 20.000 telers actief zijn die 28.300 hectare land biologisch bewerken voor export. Het EDB streeft ernaar dit areaal uit te breiden in lijn met het nationale actieplan voor exportontwikkeling, zodat aan de toekomstige eisen van de EU en internationale markttrends kan worden voldaan.
Dit initiatief is onderdeel van een bredere inspanning om zich aan te passen aan het wereldwijde duurzaamheidsbeleid en het promoten van milieuvriendelijke teeltbedrijven.
De Europese Commissie heeft als doel om tegen 2030 25% van de landbouwgrond in de EU om te zetten naar biologische productie, een beleid dat naar verwachting impact zal hebben op de ketens in exporterende landen. Het plan van Sri Lanka om het aantal biologische teeltbedrijven te vergroten, is bedoeld om te voldoen aan deze veranderende importnormen en tegelijkertijd in te spelen op de groeiende internationale vraag naar gecertificeerde biologische groenten en fruit.
Bron: Daily Mirror Online