Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
Internationale branchebijeenkomst in Amersfoort

Producenten duurzame verpakkingen gaan voor functionaliteit en lage prijzen

Het label 'biologisch' alleen is niet voldoende om een product met succes in de markt te zetten. Producenten van biologisch afbreekbare verpakkingen en plantaardige kunststoffen hebben alleen bestaansrecht wanneer ze hun klanten van de functionaliteit van hun materialen kunnen overtuigen en concurrerende prijzen kunnen aanbieden. Dat benadrukten Nederlandse en Duitse producenten tijdens een internationale branchebijeenkomst op woensdag 9 mei 2012 in Amersfoort. Meer dan 70 branchevertegenwoordigers uit beide landen kwamen hier op uitnodiging van de Nederlands-Duitse Handelskamer (DNHK) bijeen om meer te weten te komen over hun marktkansen in het buurland.

"Ondanks ons gestegen milieubewustzijn worden producten alleen gekocht wanneer ze goed en functioneel zijn en in de smaak vallen bij de klant", zegt Christoph Heß, ontwikkelingschef bij Biotech uit Emmerich. "Groen alleen is allang niet meer voldoende." Daarom kunnen producenten zeker in een grensoverschrijdende markt alleen succes hebben wanneer hun product al in een vroeg stadium een hoge marktacceptatie in het vooruitzicht stelt.

Een voorbeeld hiervoor levert Aevotis uit Potsdam, dat door jarenlang onderzoek een siroop heeft ontwikkeld, die in water oplosbaar en vetvrij is. Binnen enkele jaren moet dit product zoetstoffen in dranken en vetten in bakproducten vervangen. "Gezondheid verkoopt altijd", zegt Martina Döring vol overtuiging. "Toch is het ook voor ons van belang om de directe functionaliteit voor verschillende productgroepen nog voor de marktintroductie te benadrukken." In de VS moet de siroop komend jaar op de markt komen. Ook in Nederland maakte Döring inmiddels reclame voor haar technologie, die zowel voor de levensmiddelen- als de gezondheidssector geschikt is.

In Duitsland wordt de 'biobased economy' door middel van een twee miljard euro zwaar strategieprogramma ondersteund. De discussie in Amersfoort ging daarbij ook over de vraag hoe duurzame concepten in de biosector op transportwegen en energieverbruik toegepast kunnen worden. Nog altijd importeren veel producenten hun grondstoffen voor biologische producten uit kostenoverwegingen uit ver weg gelegen landen. Dat heeft een negatief effect op de ecobalans. Een oplossing hiervoor is nog niet in zicht: "Wij zijn erop aangewezen om de producten daar in te kopen waar ze voor concurrerende prijzen verbouwd worden", aldus een van de deelnemers.

Een eerste stap zou al zijn dat detailhandelaren en handelsketens meer kennis over biologische kunststoffen zouden verwerven. Vaak is niet bekend dat bijvoorbeeld plastic schalen voor fruit of vlees tegenwoordig van herwinbare materialen gemaakt of zelfs volledig afbreekbaar geproduceerd kunnen worden. Ook veel soorten folie zijn allang composteerbaar. "Eigenlijk geeft de natuur zelf ons het beste voorbeeld", zegt Patrick Zimmermann, directeur marketing & sales bij FKuR Kunststoff uit Willich. Zijn visie op de ideale verpakking had hij meegenomen naar Amersfoort: "Waterafstotend, de versheid behoudend, mooi van kleur en compleet biologisch", zegt hij terwijl hij een sinaasappel in zijn hand houdt.
Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer