De Commissie en het Parlement hebben via persberichten gemeld dat er een compromis bereikt is in de trioloog. Het compromis wordt op 10 juli ter stemming voorgelegd aan de landbouwministers en op 17 juli aan het Europees Parlement.
De belangrijkste verbeteringen in het compromis voorstel op een rij:
- Geen afkeuringsgrens voor residuen met een toestemming voor landen die wel een afkeuringsgrens hanteren hiermee door te gaan zonder dat dit de markttoegang uit landen zonder afkeuringsgrens mag verstoren. Binnen vier jaar een onderzoek om tot een geharmoniseerde situatie voor residuen in bio in de hele EU te komen;
- Ruimte voor opzetten van systemen voor biologische kuikens en verlenging van de derogatie voor 5% niet bio eiwitten in kippen- en varkensvoer;
- Verdere verfijning van EU regels voor de database van bio zaadgoed met experimenteerruimte;
- Bevriezing van substraatteelt voor komende jaren tot locaties die nu gecertificeerd zijn en uitfasering in komende tien jaar;
- Flexibilisering van het gebruik van niet-bio landbouw grondstoffen in verwerkte producten in geval van tekorten;
- Geen aanpassing van de definitie van de huisvesting voor biologische leghennen;
- Geen verbod op verrijking babyvoeding met vitaminen en eiwitten (wat volgens de babyvoedingswetgeving vereist wordt).
Bionext heeft zich in het verleden zeer kritisch over het proces en de voorstellen uitgelaten. Met de verbeteringen die hebben plaats gevonden zijn de grootste knelpunten van de baan, ook al zal de implementatie van de nieuwe wetgeving nog voldoende kopzorgen geven. Het gevaar zit vaak in de details. Bionext zal kritisch blijven om er in samenwerking met het ministerie van EZ en de internationale lobbyorganisaties (IFOAM EU en OPTA) zorg te dragen voor een zo goed mogelijke wetgevingsvernieuwing.
IFOAM EU, de internationale belangenorganisatie, verwelkomt eveneens de verbeteringen die de afgelopen maand gerealiseerd zijn, maar blijft kritisch op een aantal inhoudelijke onderwerpen en de implementatie van de wetgeving.
Voor meer informatie:
www.bionext.nl
www.europa.eu/rapid
www.europarl.europa.eu