
Abonneren
Vacatures
- Leidinggevende snijderij
- Fruitteler / gewasverzorger boomkwekerij
- Teeltspecialist
- Accountmanager
- Agrarisch medewerker - Veredeling
- Logistiek Medewerker Groenten en Fruit
- Teler - Teeltspecialist - Hoofd Teelt - Head Grower
- Teamleider Productie
- Productiemedewerker
- Medewerker Sales Support
Top 5 - gisteren
Top 5 - afgelopen week
- Is rauwe melk kefir de nieuwe superdrank?
- Voorstel bio-boeren moet forse daling consumentenprijs mogelijk maken
- Radicaal, biologisch en dynamisch
- Cornelis Mosselman zamelt geld in om producten te doneren aan Voedselbank
- Nieuwe lijn met biologische bakkerijproducten van Nederlandse bodem: Driekant Vitale Voeding
Top 5 - afgelopen maand
- Wetenschappelijke studie toont aan dat synthetische bestrijdingsmiddelen gevaarlijker zijn dan natuurlijke middelen
- Is rauwe melk kefir de nieuwe superdrank?
- Vogelgriepvaccin stapje dichterbij
- Voorstel bio-boeren moet forse daling consumentenprijs mogelijk maken
- Fotoreportage: Nederlandse exposanten op Biofach/Vivaness 2023
Arnold Heertje:
"Natuur en milieu worden weggecijferd"
Groei staat voorop in het economisch beleid. De redenering is dat als het ons land voor de wind gaat, er geld beschikbaar komt om ook iets aan de leefomgeving te doen. "Dat is van de gekke", vindt emeritus hoogleraar Arnold Heertje. "Milieugoederen voorzien net zo goed in behoeftes als auto's en frisdrank." Het feit dat het economisch beleid volledig is gericht op groei in enge betekenis, betekent dat alleen zaken die in geld zijn uit te drukken meetellen. "Dat moet radicaal veranderen. Het gaat niet alleen om werk of meer productie. Alles wat relevant is uit het oogpunt van behoeftebevrediging hoort in samenhang te worden afgewogen."
Naast de schade aan milieu en gezondheid van het huidige economische beleid noemt Heertje de groeiende onvrede in ons land een extra reden om het roer om te gooien. "Het gemor neemt inmiddels dermate toe dat gevestigde partijen geen poot meer aan de grond krijgen. Ons land dreigt onregeerbaar te worden, omdat we de mensen waar het om gaat in de kou laten staan." Zijn ideaalbeeld is dat overheden en bedrijven op het niveau van de micro-economische besluitvorming alles op tafel leggen wat relevant is voor beslissingen. Hantering van het ruime welvaartsbegrip vormt de motor om te komen tot een radicale koerswijziging, benadrukt Heertje.
Lichtpuntje is de omarming van het begrip 'brede welvaart' door de Tweede Kamer. "Ons voorstel hiertoe kan op veel meer steun rekenen dan ik verwachtte", aldus Rik Grashoff, voorzitter van de tijdelijk hiervoor ingestelde Kamercommissie in dezelfde editie van Milieu. "Algemeen wordt onderschreven dat het Bruto Binnenlands Product géén goede indicator voor welvaart is. Maar dat is het BBP wél voor overheidsfinanciën, belastinginkomsten en dergelijke. Daarom concludeerde onze commissie dat we die indicator niet overboord moeten zetten." Aanvullend op het BBP heeft de Tweede Kamer vlak voor het zomerreces het kabinet op advies van zijn commissie gevraagd om voortaan jaarlijks een Monitor Brede Welvaart te laten opstellen door het CBS en die te bespreken op Verantwoordingsdag. "Dit betekent dat Verantwoordingsdag over meer gaat dan rechtmatige en doelmatige besteding van geld. Centraal staat voortaan de vraag hoe we vinden dat het gaat met het land."
Beide interviews maken onderdeel uit van het thema 'Groene welvaart' in Tijdschrift Milieu. Diverse auteurs geven hierin aan waar aanknopingspunten liggen om op evenwichtige wijze rekening te houden met zowel de positieve als de negatieve gevolgen van economische activiteiten.
Voor meer informatie: www.vvm.info
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-03-23 Nieuwe samenwerking biedt (bio-)boeren de kans 125.000 bomen en struiken te planten
- 2023-03-22 Voor de vijfde keer samenaankoop biologische bloembollen
- 2023-03-20 Kleurrijke spaaractie om de bloemetjes buiten te zetten
- 2023-03-15 Agroforestry-project van start in de Haarlemmermeer
- 2023-03-14 Eerste weidevogels in Zoetermeerse Meerpolder
- 2023-03-14 Aanpak mondiale waterproblematiek vraagt wereldwijd radicaal ander beleid
- 2023-03-13 Natuurmonumenten zet een Route van Verloren Soorten uit
- 2023-03-10 Start inrichting 110 hectare weidevogelgebied Zuidpolder van Delfgauw
- 2023-03-10 Kristallen Film voor Onder het Maaiveld
- 2023-03-06 Bloemrijke dijken zijn minstens net zo sterk als grasdijken, constateren onderzoekers
- 2023-03-03 Wageningse onderzoekers werken mee aan ondergrondse film
- 2023-02-17 Training kostprijsberekening voor biologische sierteelt
- 2023-02-16 Resultaten van wereldwijd bondgenootschap tegen klimaatverandering stellen teleur
- 2023-02-13 Bacteriën als alternatief voor chemische gewasbeschermingsmiddelen
- 2023-02-13 Acht ton subsidie inrichting boerenlandvogelgebieden Zuid-Holland
- 2023-02-10 Zaadvaste rassen nu te koop bij Odin
- 2023-02-10 Lidl tekent voor herstel biodiversiteit
- 2023-02-06 Zelfs de mestkever heeft te lijden onder gewasbeschermingsmiddelen
- 2023-02-06 Bio Tulipa nieuw bij bloomon
- 2023-02-03 Boeren: voorkomen faunaschade is gezamenlijk probleem