Om in Nederland mensen op te leiden tot docent ecologisch moestuinieren, zijn provinciale natuur en milieufederaties een samenwerking gestart met de Belgische Vereniging voor ecologisch leven en tuinieren (Velt). Een enkele oproep leidde in korte tijd tot 150 aanmeldingen. Hieruit zijn 25 mensen geselecteerd. Zij zijn op 14 november gestart aan de opleiding. Vanaf mei 2016 zijn deze docenten beschikbaar om verspreid over Nederland meer mensen te inspireren tot natuurvriendelijk tuinieren.
Ecologisch moestuinieren is hot en hip, maar het ontbreekt beginnende tuinders vaak aan kennis en ervaring. Dan valt het nog niet mee om een kropje sla te telen. De natuur en milieufederaties merken in de praktijk dat er veel behoefte is aan het delen van kennis en ervaring over ecologisch (moes)tuinieren. De Belgische organisatie Velt heeft jarenlange ervaring met het delen van kennis en het opleiden van docenten. Het lag dus voor de hand om de samenwerking aan te gaan en Velt te vragen een opleiding tot docent ecologisch moestuinieren aan te bieden in Nederland. Na de aankondiging van de cursus via de uitgebreide netwerken van de Brabantse Milieufederatie, Milieufederatie Noord-Holland en Natuur en Milieu Overijssel, meldden zich 150 deelnemers uit heel Nederland aan, met opvallend veel aanmeldingen uit grote steden als Amsterdam, Eindhoven en Zwolle. Twee van de drie kandidaten zijn vrouw. Terwijl vroeger moestuinieren vooral iets van mannen was, zijn het nu de vrouwen die gezonde groenten voor hun kinderen willen.
Ecologisch tuinieren betekent in de eerste plaats een tuin zonder pesticiden of kunstmest, iets waarin Velt gespecialiseerd is. Een tuin is echter vooral genieten van het buitenleven en
de aanwezige natuur observeren en beleven. Ook hierover heeft Velt kennis in huis. Eén van de centrale elementen van Velt is het inspelen op de rol die tuinen spelen in de bescherming van de biodiversiteit. Ecologisch ingerichte en onderhouden tuinen dragen in belangrijke mate bij aan biodiversiteit buiten natuurgebieden. Een onderwerp dat steeds meer in de belangstelling staat nu blijkt dat biodiversiteit, zeker in landbouwgebieden waar monoculturen overheersen, zo sterk onder druk staat. Mensen in steden en dorpen kunnen met ecologisch (moes)tuinieren een belangrijke bijdrage leveren aan het versterken van biodiversiteit.
Van de 25 cursisten komen er uit de provincies Brabant, Noord-Holland en Overijssel ieder 6 en uit de rest van het land nog eens 7. De opleiding bestaat uit zowel theoretische als praktische als ook didactische lessen. Na de cursusdagen leggen de deelnemers een aantal examens af. De natuur- en milieufederaties zullen samen met de geslaagde docenten cursisten werven om meer mensen de grondbeginselen van ecologisch moestuinieren bij te brengen.
Sponsoren:

Abonneren
Vacatures
- Commercieel Logistiek Medewerker
- Medewerker Marketing & Communicatie
- Assistant Technical Manager
- Inkoop Controller
- QA/QC Administrator
- Support Medewerker
- Loodskantoor Medewerker Verlading
- Trader in Zachtfruit en Exoten
- Installatie- / servicemedewerker interieurbeplanting
- Teeltchef tuinbouw Zuid-Korea
Top 5 - gisteren
- "Ik dacht eigenlijk dat dit in ons kleine land niet mogelijk was"
- Veiligheidswaarschuwing Pure Goat Company Volledige Zuigelingenvoeding 1, 800 gram
- Biologische melkprijs Eko-Holland stijgt met 2 euro
- Seepje grote winnaar eerste editie De Social EnterPrizes
- Mimo: Biologische chocolate-chipkoekjes om af te bakken
Top 5 - afgelopen week
- Patty Brard weggestuurd van bio-boerderij op Ibiza
- Tweede Kamer: "Ondersteun biologische koplopers in stikstofaanpak"
- Fotoreportage: Jubileumjaar De Groene Passage feestelijk afgetrapt met Zomermarkt
- Anders Invest Food & Agri fonds participeert in Horizon Natuurvoeding
- De Speld steekt de draak met biologisch
Top 5 - afgelopen maand
- In memoriam: Frans baron van Verschuer
- "We zeiden tegen elkaar: als we dit doen, dan gaan we voor 100% biologisch"
- John Arink gaat discussie aan met Henk Bleker bij Humberto op RTL4
- Patty Brard weggestuurd van bio-boerderij op Ibiza
- Ronald van Marlen spreekt Rabobank-aandeelhouders aan op verantwoordelijkheid voor 'landbouwpuinhoop'
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2022-07-05 Fresh Del Monte breidt Fairtrade bananenaanbod uit
- 2022-07-05 Oprichter Fairtrasa vertelt tijdens podcast over ontvoering door Mexicaanse gangsters
- 2022-07-04 Fotoreportage: Agro Duiveland officieel geopend
- 2022-07-04 "Het beleid ter ondersteuning van de biologische landbouw in Frankrijk blijft ontoereikend"
- 2022-07-04 Duitsland krijgt overkoepelende vereniging voor biologische plantenveredeling
- 2022-07-01 Demoveldbijeenkomsten robuuste aardappelrassen: 4, 11 en 20 juli
- 2022-06-30 "Leg biologische producten bij elkaar voor 60% meer omzet"
- 2022-06-29 Biologische blauwe bessenteelt plust in Peru
- 2022-06-29 "Voedseleducatie zou al moeten beginnen op het moment dat kinderen geboren worden"
- 2022-06-28 "Zimbabwe kan export biologische gewassen benutten"
- 2022-06-27 Patty Brard weggestuurd van bio-boerderij op Ibiza
- 2022-06-24 Johan Groen naar Geersing Potato Specialist
- 2022-06-24 Portfolio DSV TerraLife biologische groenbemestermengsels vernieuwd
- 2022-06-24 "Politieke druk overschaduwt wetenschappelijke basis nieuwe wetgeving koudebehandeling Zuid-Afrikaanse sinaasappelen"
- 2022-06-23 "Op deze korte termijn uitgesloten worden van de Europese biologische markt, doet pijn en brengt voortbestaan van onze telers in gevaar"
- 2022-06-21 Nautilus Organic en FruitMasters lanceren biologisch afzet- en kennisplatform BioMasters
- 2022-06-21 Pcfruit maakt specifieke gewasbeschermingslijsten voor erkende bio middelen
- 2022-06-20 "Goede vraag naar limes, maar volop uitdagingen om ze in Europa te krijgen"
- 2022-06-20 Veel belangstelling voor demonstratie cameraschoffel-systemen
- 2022-06-17 Overijssels versnellingsprogramma stimuleert teelt en afzet eiwitrijke gewassen