Woensdagmiddag 9 juli hield het peencentrum QualityCarrots voor 80 belangstellenden een eerste open dag. Hierbij waren ook veel bio-telers uit Flevoland aanwezig. Onderzoeker Johan Wander opende de middag met een verhaal over ervaringen met zaaizaad dat binnen een fractie van 1,6 - 1,8 mm nog gesorteerd was op zaadgewicht. In het veld waren de grote verschillen in opkomst en plantontwikkeling duidelijk te zien. Het lijkt erop dat binnen bepaalde zaadfracties nog grote verschillen zitten in zaadkwaliteit. Hier ontstond dan ook gelijk een interessante discussie over onder de aanwezigen.
Zwaar zaad, licht zaad.
De machines van AVR, Grimme, HAK, Steketee bedoeld voor de demonstratie schoffelen en aanaarden konden wegens de natte omstandigheden helaas het land niet op. Door adviseur Christoffel den Herder werd een levendige toelichting gegeven op de mogelijkheden met de aanwezige machines. Zodoende werd het toch een leerzame bijeenkomst.
Dankzij de snelle technische ontwikkelingen in schoffel- en aanaardtechniek kan de rol van de chemische onkruidbestrijding nog verder teruggedrongen worden.
AVR, Steketee, Grimme en HAK.
Er zijn tussen de machines veel verschillen te zien maar zeker ook overeenkomsten. De grootste ontwikkelingen zijn het steeds nauwer kunnen schoffelen aan het gewas om daarmee zoveel mogelijk onkruiden mechanisch te bestrijden. Daarnaast is de tendens om steeds beter druk op de rugvormers te kunnen zetten om zodoende ook in droge grond voldoende model in de ruggen te houden en bovendien een schone voor tussen de ruggen te houden die gemakkelijk opdroogt. Veel fabrikanten voorzien de machines bovendien van gewaslichters waarmee het mogelijk wordt om ook in het volgroeide peengewas aan te kunnen aarden. Dit heeft een groot voordeel in het voorkomen van muizenvraat en groene koppen. Bijkomend voordeel is bovendien dat ook Sclerotinia tot laat in het seizoen bestreden wordt.
Linksboven Steketee en verder belangstellenden bij presentatie, bij de machines en in het veld.
Verder kan door bijvoorbeeld gebruik van zaai in Terraseed paper de onkruiddruk in de rij verminderd worden zodat in de combinatie met mechanische onkruidbestrijding weinig herbiciden meer nodig zullen zijn. Verdere mogelijkheden met Terraseed paper zullen echter meer in de praktijk onderzocht moeten worden. Dit jaar was de opkomst van de Terraseed paper-techniek nog onvoldoende.

Abonneren
Vacatures
Top 5 - gisteren
Top 5 - afgelopen week
- "Honger in Afrika indirect gevolg van steeds meer biologische producten eten"
- Boeren roepen burgers op om poep en plas te doneren
- Fotoreportage BioXpo - Veel nieuwe producten bij de Nederlandse exposanten
- Machandel nu volledig in Britse handen
- Druiventuin in de verkoop, maar telers stoppen (nog) niet
Top 5 - afgelopen maand
- Annette Harberink vertrekt van Natuurderij Keizersrande
- Europees parlement stemt met grote meerderheid voor marktgestuurde stimulering van bio-landbouw
- Zenderense Es behaalt Skal-certificaat
- Boeren roepen burgers op om poep en plas te doneren
- "Honger in Afrika indirect gevolg van steeds meer biologische producten eten"
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2022-05-18 "Droogte precair maar nog niet desastreus voor akker- en tuinbouw"
- 2022-05-18 "Aanbod oude aardappelen raakt geleidelijk op"
- 2022-05-18 Ombouw kas voor bioteelt in beeld
- 2022-05-18 Dure groenten in supermarkt, dus dan maar zelf kweken?
- 2022-05-17 Vervolg Green Deal voor duurzame voedselproductie
- 2022-05-17 "Hoe langer je biologisch teelt, hoe blijer je wordt"
- 2022-05-16 Ex-profvoetballer Mario Gomez investeert in Food Tech start-up Organic Garden
- 2022-05-16 "Door hoge gasprijzen ligt een deel van de productie stil"
- 2022-05-16 "De vraag naar bio-kurkuma uit Costa Rica neemt toe"
- 2022-05-13 Nultarief btw op groenten en fruit laat nog even op zich wachten
- 2022-05-13 Hoge prijzen vertragen vraag naar bio-limes
- 2022-05-13 Zwitserland: Bio-sinaasappelen goedkoper, prijs voor biologische gemengde sla ongewijzigd
- 2022-05-12 Natural Growth verhoogt opbrengst en zoetheid aardbeienoogst
- 2022-05-12 "Het zal ons niet lukken om precies aan te sluiten op de nieuwe bio-appeloogst"
- 2022-05-12 "Met de stijgende buitentemperaturen trekt de horeca aan"
- 2022-05-12 "Biologisch telen is stimuleren, niet onderdrukken"
- 2022-05-11 Boeren roepen burgers op om poep en plas te doneren
- 2022-05-11 Aspergeteler kiest voor druppelirrigatie
- 2022-05-10 Akkerbouwers kunnen naar eigen zeggen wel een drupje regen gebruiken
- 2022-05-10 "Honger in Afrika indirect gevolg van steeds meer biologische producten eten"