LEI en PPO, beide onderdeel van Wageningen UR, hebben kengetallensets ontwikkeld en verzameld waarmee je het rendement van multifunctionele landbouwbedrijven berekent. Al jarenlang is er behoefte aan meer inzicht in de kosten, opbrengsten en kostprijs van multifunctionele producten en diensten. Zo is een bank eerder bereid financiering te verstrekken als een ondernemer duidelijke cijfers van de multifunctionele activiteit kan overleggen.
Zonder de bereidwilligheid van ondernemers om hun cijfers beschikbaar te stellen is het verkrijgen van inzicht in rendement niet mogelijk. Ondernemers zijn hiervoor alleen te motiveren als ze er bedrijfsmatig iets aan hebben. Verder is het essentieel dat de cijfers van de tak multifunctionele landbouw apart worden verzameld van de cijfers van de agrarische tak. Het belang van scheiding tussen de kengetallen van de multifunctionele tak en agrarische tak dient meer aandacht te krijgen van zowel ondernemer, accountantskantoor, financier en beleid. Hiermee kan de focus van ondernemers en adviseurs op rendementsverbetering worden gericht.
In dit rapport zijn informatiesets kengetallen verzameld voor agrarische kinderopvang, zorglandbouw, boerderijwinkels en recreatie. Door het gebruik van bepaalde kengetallen is bedrijfsvergelijking tussen multifunctionele bedrijven mogelijk. Het gaat hierbij om structuurvariabelen zoals omvang en ligging van het bedrijf, financiële kengetallen, commerciële kengetallen en technische kengetallen zoals bezetting en besteding per klant.
Het ministerie van Economische Zaken wil vanuit het oogpunt van monitoringstrajecten inzage in rendementsgegevens van multifunctionele deelsectoren. Voor het verzamelen en presenteren van rendementsgegevens is het voorstel om vanuit Wageningen UR als coördinator de samenwerking aan te gaan met accountantskantoren en een format te ontwikkelen waarin de relevante kengetallen zijn opgenomen. De dataverzameling begint bij bedrijven die de boekhouding op orde hebben en waarvan bekend is dat ze bezig zijn met economische kengetallen.
Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Economische Zaken, in het kader van de PPS Multifunctionele landbouw.

Abonneren
Vacatures
- Rozenplanner
- Ervaren Internationaal Salesmanager
- Int. Product- en Cropspecialist Propagation (opkweek)
- (Jr.) Specialist Duurzaamheid en Data
- Junior Kwaliteitscontroleur
- Productieleider
- Salesmanager substraten West-Europa
- Manager Quality Assurance (QA)
- Accountmanager Data Management - Agri
- Head Grower Greenhouse Canada
Top 5 - gisteren
- Eosta overgenomen door Anders Invest
- In huisstof op boerderijen zitten grote aantallen bestrijdingsmiddelen, blijkt uit nieuw onderzoek
- Recall mayonaise vanwege fout op het etiket
- "Gaat de basisprijs niet omhoog, dan is dit, vrees ik, de laatste generatie lokale telers"
- "Vanaf maandagmorgen is het helemaal losgegaan op de uienmarkt"
Top 5 - afgelopen week
- PFAS gevonden in biologische eieren in Denemarken
- Uniek korte-keten-concept van graan tot brood gepresenteerd
- Biologische sector is ondanks grote uitdagingen positief gestemd
- "Wij maken bio-pindakaas met hart en ziel, daarom maken wij kans tegenover het grote geld"
- Minister van der Wal enthousiast over stikstofplan Joost Samsom
Top 5 - afgelopen maand
- HAK zet in op 100% biologische productie
- Fotoreportage Biobeurs: wennen in Den Bosch
- "Regeneratieve landbouw is keiharde greenwashing door multinationals"
- Verdienmodellen en de wereld op z'n kop
- "De bio-sector is niet welkom onder alle deskundigen en organisaties die voor deze ronde tafel zijn uitgenodigd"
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-02-02 Provincie Flevoland zoekt ideeën voor 'ons platteland van morgen'
- 2023-01-30 Laat ook vieze beleggingsfondsen kleur bekennen
- 2023-01-26 Ontdek in 2023 nieuwe afzetmarkten op kosten van het EU-Handelsprogramma
- 2023-01-25 44 procent ouders wil broodtrommel inruilen voor gezonde schoollunch
- 2023-01-23 "We stimuleren jongvolwassenen om de stap naar de kas te zetten en in het diepe te duiken"
- 2023-01-23 Braziliaanse coöperaties zetten in op de sociale functie van land voor meer agro-ecologische landbouw
- 2023-01-17 Lectoraat Eiwittransitie ontvangt projectsubsidie voor onderzoek microbiota in de bodem
- 2023-01-16 Thesisprijs Biologische landbouw en Agro-ecologie uitgereikt aan Jasper Van Opstal
- 2023-01-16 EKO merk verrijkt met 3 sterren
- 2023-01-06 "We krijgen altijd veel erkenning vanuit de bio-branche"
- 2022-12-23 "Vervolgonderzoek naar duurzame prijsvorming blijft nodig"
- 2022-12-20 Sector juicht actieplan toe
- 2022-12-20 Wat gaan we doen met 26 miljoen?
- 2022-12-19 "Er is geen tijd meer om elkaar voor de gek te houden"
- 2022-12-19 Biologisch Actieplan: Van 4% naar 15% biologische landbouw in 2030
- 2022-12-19 Derde Organic Business Leadership Cours officieel afgerond
- 2022-12-14 "Jullie studenten hebben de oplossingen"
- 2022-12-13 Begrotingsbehandeling LNV: lobbyinzet met resultaat
- 2022-12-12 Handhavingsinstrumentarium van keuringsdiensten kan worden versterkt
- 2022-12-12 Themadag voor boeren en tuinders: Koolstof en de bodemvruchtbaarheid op mijn bedrijf