Huishoudens besteden meer
Consumenten besteedden in december 5,8% meer aan duurzame goederen. Ook in november waren de bestedingen aan duurzame goederen fors hoger (4,5%). Huishoudens kochten veel meer nieuwe auto's dan een jaar eerder. In de laatste maanden van 2012 kochten ze relatief weinig auto's. De jaar-op-jaarontwikkeling van de bestedingen aan duurzame goederen kan zijn beïnvloed door belastingmaatregelen. Op 1 oktober 2012 ging het hoge btw-tarief van 19% naar 21%. Dit remde de consumptie in de laatste maanden van het jaar.
De huishoudens gaven in december 0,6% meer uit aan voedings- en genotmiddelen. Aan overige goederen, waaronder energie, besteedden ze 1,9% minder dan een jaar eerder. De uitgaven aan diensten lagen 0,1% onder het niveau van december 2012.
De Consumptieradar laat aan de hand van zes indicatoren zien of de omstandigheden voor de consumptie door huishoudens gunstiger of minder gunstig zijn geworden. In januari 2014 waren de omstandigheden voor de consumptie vrijwel net zo ongunstig als in december 2013.
Meer cijfers staan in het dossier Conjunctuur.
Klik hier voor meer conjunctuurinformatie.