Het terugdringen van verspilling en verliezen in de agrifoodsector wordt vaak gezien als oplossing voor honger en voedselzekerheid. Echter, de economische effecten van het terugdringen van voedselverspilling en verliezen zijn nog niet eerder onderzocht. LEI-onderzoeker Martine Rutten geeft in deze wetenschappelijke publicatie inzicht in de effecten die kunnen gaan optreden.
In tegenstelling tot wat de bestaande literatuur vermeldt, laat het artikel zien dat als een bepaalde hoeveelheid verspild voedsel wordt voorkomen en op de markt terecht komt, dit niet betekent dat de voedselconsumptie en -productie met die hoeveelheid omhoog zal gaan; marktprijzen zullen dalen, en daar passen aanbod en vraag zich op aan. Lagere voedselprijzen kunnen tevens weer verspilling in de hand werken. Ook kunnen er kosten verbonden zijn aan het terugdringen van verspilling. Dit zijn allemaal factoren waar rekening mee moet worden gehouden.
Bij een daling in verspilling door de consument hoeft deze consument bijvoorbeeld minder voedsel in te kopen dan voorheen. Dit heeft een effect op de producent โ die zet immers minder af โ en daarmee ook op de werkgelegenheid โ minder productie betekent minder banen. Of een producent die op korte termijn investeert in het reduceren van productieverliezen op lange termijn hiervan kan profiteren is ook nog maar de vraag. De productie kan worden vergroot, maar de lagere prijzen zouden zomaar de extra afzet kunnen overtreffen met als gevolg lagere opbrengsten. Gecombineerd met de (internationale) interacties tussen de verschillende schakels in de keten, is de conclusie van het artikel dat de effecten op voedselzekerheid en welvaart van producenten en consumenten onzeker zijn en verder dienen te worden onderzocht. Goede data is hierbij essentieel, in combinatie met meer kennis over consumentengedrag en onderliggende oorzaken.
Het is noodzakelijk dat er bij het aanpakken van voedselverspilling ook wordt gekeken naar de impact van deze maatregelen op sociaaleconomisch vlak. Op die manier kunnen beleidmakers betere keuzes maken. Daarbij is het belangrijk dat de voedselketen integraal mee wordt genomen in deze keuzes. Ook is het belangrijk dat beleid verder gaat dan het stellen van doelen ten aanzien van voedselverspilling; zonder aanpak van de onderliggende oorzaken (de lage waardering voor voedsel in combinatie met mogelijke kosten van maatregelen om wat aan verspilling te doen) is het onwaarschijnlijk dat het voedselverspillingsprobleem wordt gereduceerd dan wel opgelost.
Abonneren
Vacatures
Wat is de sociaaleconomische impact van afname van voedselverspilling?
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-09-29 "Biologische teelt is de sleutel om klimaatverandering het hoofd te bieden"
- 2023-09-29 "Deze zoetere sterfruitvariëteit heeft de potentie om als handfruit geconsumeerd te worden"
- 2023-09-29 "Innovatie in de akkerbouw essentieel voor toekomstbestendigheid"
- 2023-09-29 "In Canada is biologisch al jaren normaal"
- 2023-09-27 Bio-appeltjes voor het ministerie
- 2023-09-27 Aardappeltelers krijgen na aangenomen motie twee weken extra om te oogsten
- 2023-09-27 "Vooruitzichten nieuwe biologische appelseizoen beter dan verleden jaar"
- 2023-09-27 "Tijdens piek verzenden we wekelijks meer dan 20.000 dozen"
- 2023-09-27 "Biologische bosuien in prijs gedaald"
- 2023-09-26 Spaanse coöperatie Vicasol groeit in bio
- 2023-09-26 Vlaams minister van Landbouw geeft startschot voor nieuw schooljaar vol biofruit
- 2023-09-26 Heeft compostthee een gunstig effect op bodem en plant?
- 2023-09-25 Bevredigende markt voor Siciliaanse bio-tomaat in Duitsland
- 2023-09-25 "Verkoop bio-AGF daalde in Duitsland in eerste jaarhelft"
- 2023-09-22 Moestuinconcept onder glas groeit: bio-tomatenkwekerij omgebouwd
- 2023-09-22 "1 op de 4 mensen die gezond eet, verpest het met verkeerde tussendoortjes"
- 2023-09-22 Vraag naar biologische Libanese appelen en noten hoger dan aanbod
- 2023-09-21 Draag een boer aan voor de Gouden Leeuwerik 2023
- 2023-09-20 Nieuwe versie eliminatiescenario ToBRFV in biologische teelt
- 2023-09-20 "Consument selectiever in kopen gesneden groenten en fruit"