Kinderen die in de stad opgroeien hebben meer last van allergieën, astma en aandoeningen aan de luchtwegen dan buitenkinderen. Ga kamperen bij de boer of op z'n minst af en toe eens langs de kinderboerderij, dat verhoogt de weerstand van stadse bleekneusjes.
Hoe het precies in elkaar steekt, weet epidemioloog Dick Heederik nog niet. Er zijn sterke vermoedens dat het immuunsysteem zich anders ontwikkelt als het regelmatig in contact komt met micro-organismen van dieren en in rauw, onbewerkt voedsel (rauwe melk). In Nieuwe Oogst zegt hij: "Het mechanisme is nog niet ontrafeld. Veel factoren die zorgen voor een hogere resistentie hangen samen. Het lijkt niet één 'beestje' dat het doet. Bijzonder is dat kinderen die maar enkele keren, bijvoorbeeld in de vakantie, tijd op een boerderij doorbrengen, al minder kans op astma heben. Eenmaal ouder blijven ze die bescherming houden."
Heederik, die zich als hoogleraar in Utrecht al jaren bezighoudt met onderzoek naar de beschermingsmechanismen tegen allergieën en ziekten, gelooft dat het samenspel tussen alle micro-organismen in ons lichaam, het microbioom, en ons lichaam zelf de grootste impact heeft. "Op de boerderij ontwikkelt het bioom zich mogelijk anders dan in een stadse omgeving. De inwendige darmflora moet de goede samenstelling hebben, anders kun je aandoeningen ontwikkelen als astma en allergie, maar mogelijk ook andere ziekten."
Heederik verwacht dat er de komende jaren meer duidelijk gaat worden over de relatie tussen gezondheid en omgeving. Boeren zijn over het algemeen goed gezond, hun kinderen bouwen meer weerstand op, maar er is door de dagelijkse omgang met wel meer risico van dier-op-mens infecties. Hij besluit daarom met een warme aanbeveling voor boeren en tuinders: "Je planten en dieren gezond houden is ook beter voor de mensen die ze verzorgen en er omheen leven."
Bron: Foodlog

Abonneren
Vacatures
Top 5 - gisteren
Top 5 - afgelopen week
- Patty Brard weggestuurd van bio-boerderij op Ibiza
- Tweede Kamer: "Ondersteun biologische koplopers in stikstofaanpak"
- Fotoreportage: Jubileumjaar De Groene Passage feestelijk afgetrapt met Zomermarkt
- Anders Invest Food & Agri fonds participeert in Horizon Natuurvoeding
- De Speld steekt de draak met biologisch
Top 5 - afgelopen maand
- In memoriam: Frans baron van Verschuer
- "We zeiden tegen elkaar: als we dit doen, dan gaan we voor 100% biologisch"
- John Arink gaat discussie aan met Henk Bleker bij Humberto op RTL4
- Patty Brard weggestuurd van bio-boerderij op Ibiza
- Ronald van Marlen spreekt Rabobank-aandeelhouders aan op verantwoordelijkheid voor 'landbouwpuinhoop'
Epidemioloog Dick Heederik:
"Stadskinderen hebben meer last van allergieën, astma en aandoeningen aan de luchtwegen"
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2022-07-06 Van mengteelt tot samenwerking
- 2022-07-06 FiBL presenteert haar nieuwe campus
- 2022-07-06 Extra meelworm op Europees menu, Nederlandse insectenteler ziet groeikansen in Europa
- 2022-07-05 ekaterra benoemt nieuwe CEO en voorzitter
- 2022-07-05 Fairtrade verkopen stijgen met 11% in 2021
- 2022-07-05 Houwers Groep en CleanIT Solutions bundelen krachten in CleanIT Group
- 2022-07-01 2,1 miljoen euro voor versnelde uitrol platform met recepten op maat
- 2022-07-01 Maria Geuze nieuwe directeur Slow Food Youth Network Nederland
- 2022-06-30 Anders Invest Food & Agri fonds participeert in Horizon Natuurvoeding
- 2022-06-30 Dutch Seaweed Group en Seaweed Food Solutions gaan samenwerken
- 2022-06-29 Nieuw laboratorium TLR op Dutch Fresh Port geopend
- 2022-06-24 Bezoekersaantallen Floriade blijven sterk achter
- 2022-06-24 De Smaakspecialist investeert in zeewier en neemt de activiteiten van Seamore over
- 2022-06-23 Vogelaar Vredehof mag na aanpassingen uitbreidingen
- 2022-06-22 Belgisch vorstenpaar bezoekt BelOrta bij de start hoogseizoen Belgisch zachtfruit
- 2022-06-22 Uit de oude doos: Boerenprotest
- 2022-06-21 Officiële opening Agro Duiveland
- 2022-06-17 Veertigjarig jubileum voor de grootste internationale bio-vereniging Naturland
- 2022-06-17 "We zeiden tegen elkaar: als we dit doen, dan gaan we voor 100% biologisch"
- 2022-06-16 Spack produceert eigen bio-kokosolie in Vietnam