PBS: Bio-speciaalzaak groeit bijna 50% in 5 jaar
De biologische speciaalzaak is in de periode 2005-2010 met 47% gegroeid van 180 naar ruim 265 miljoen euro bio-omzet, 35% van de totale omzet aan biologische producten in Nederland. De natuurvoedingswinkels nemen circa 227 miljoen van de totale bio omzet van de speciaalzaak voor hun rekening. Reformwinkels, boerderijwinkels, biologische slagerijen, webwinkels en biologische koffie & theewinkels zetten ruim 38 miljoen aan biologische producten om.
De voornaamste motor achter de constante groei van de biologische speciaalzaak is opschaling en modernisering. In 5 jaar tijd zijn ruim 60 biologische supermarkten (groter dan 250 m2) ontstaan die tezamen de helft van de biologische omzet in natuurvoedingswinkels doen. Dankzij nieuwe en vernieuwde winkelformules wordt de consument die vooral lekker biologisch wil eten en keuze wil hebben uit een breed assortiment steeds beter bediend.
Differentiatie van verschillende winkelformules en winkelpositioneringen zorgt voor nieuwe stimulansen. De afgelopen jaren zijn de formules Ekoplaza, Marqt, Organic for you, Goody Food en Puur! ontstaan, naast de reeds bestaande Natuurwinkel en Estafette formules. Dit is het gevolg van steeds meer competitie in het biologische speciaalzakenkanaal door stopzetting van hechte samenwerkingsverbanden tussen groothandels die zich tot totaalleverancier hebben ontwikkeld.
De groei die vernieuwde biologische winkels laten zien toont aan dat er nog veel meer potentie is in de verkoop van biologische producten via speciaalzaken. Op basis van de gemiddelde besteding aan biologische producten en de huidige dekking van biologische winkels wordt geschat dat er op dit moment een directe potentie van 50 miljoen is. Om die omzet te realiseren zullen nog meer winkels vernieuwd en vergroot moeten worden en zijn ook nieuwe vestigingen noodzakelijk. Vanwege vergrijzing van de eerste generatie natuurvoedingswinkeliers is ook instroom van nieuwe winkelondernemers noodzakelijk.
Voor meer informatie: Stichting PBS, Bavo van den Idsert, 0626160049, [email protected]