Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Hazelbroek Hoeve blij met keuze voor serrestal

‘Het regent stro in onze stal’

Tholen – De zestig koeien van de Hazelbroek Hoeve in Overloon staan in een innovatieve serrestal. Inmiddels is de stal afgedekt met gordijnen die de wind breken en is het volgens Harrie Janssen goed toeven voor de koeien. Harrie heeft de Hazelbroek Hoeve in 2000 van zijn vader overgenomen en runt het bedrijf samen met zijn vrouw Karin.


Overzicht van de serrestal

De oude stal was in 2006 nodig aan vervanging toe, toen is het echtpaar rond gaan kijken en bracht onder meer een bezoek aan een soortgelijke stal. "Toen we binnenliepen wisten we het meteen: dit moest de bovenbouw van onze nieuwe stal worden."

Ze hebben er nog geen moment spijt van gehad. "Hij is precies zoals we hem wilden hebben en het is de investering dus zeker waard geweest", vertelt Karin. De koeien hebben het naar hun zin in de stal. "De stal is licht en luchtig, de koeien vinden het heerlijk. Ze staan vaak lekker naar buiten te kijken. Het was voordat we deze stal hadden altijd een waar spektakel wanneer de koeien voor het eerst naar buiten gingen, daarom stonden we er van te kijken dat ze sinds ze in de nieuwe stal vertoeven in alle rust de wei in lopen. Overigens schuilen ze 's zomers ook vaak in de stal voor de zon."



In de stal hebben de koeien alle ruimte om in het stro te liggen, stro dat regelmatig bijgestrooid wordt door het instrooisysteem Schauer Stroh-Matic. Er zitten tachtig gaten in het buizenstelsel bovenin de stal en daar komt stro uit. "Het regent hier dan letterlijk stro. Dit Oostenrijkse systeem bevalt erg goed, we hoeven alleen de voorraadbak aan te vullen", aldus Harrie.



Karin legt uit dat het vooral belangrijk is dat de koe alle ruimte heeft. "In een box kan de koe minder goed bewegen, in onze stal hebben ze vrije ligruimte. Één van de voordelen is dat we bijna niet meer hoeven te assisteren bij geboortes, ook heeft het kalfje meer grip waardoor het eenvoudiger zelfstandig op eigen benen kan gaan staan."


De nieuwe generatie op de Hazelbroek Hoeve

Wel letten ze er natuurlijk op dat de kalveren hun portie biest binnenkrijgen. "Het kalf moet na een tijdje echt klotsen van de melk. Het is leuk om te merken dat doordat de kalveren bij hun moeder opgroeien zij ook meteen een moederinstinct ontwikkelen. De kalveren blijven overigens zolang ze melk krijgen bij de koeien."



Harrie ziet eigenlijk alleen maar voordelen, als hij toch iets moet noemen is het dat de koeien wat vuiler zijn en dat deze werkwijze meer stro kost. "Voor onszelf is het ook fijn dat de stal licht en open is. Ook ruikt het minder en de koeien maken minder geluid, metaal maakt toch vaak een hoop herrie. Tevens is er ruimte voor vluchtgedrag."

De stal is om de oude melkstal heen gebouwd. Eigenlijk is alles klaar voor melkrobots, toch ziet Harrie dit pas over een jaar of vijf gebeuren.

Voor meer informatie:
Harrie Janssen
Hazelbroek Hoeve
Rondweg 11A
5825 HT Overloon
0478 641 825
[email protected]
www.hazelbroekhoeve.nl